Tarih : 02.12.2023 - 18:40

Antalya Leather&Fur Fashion Fuarı 5-8 Aralık'ta

Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) tarafından düzenlenen Antalya Leather&Fur Fashion Fuarı, 5-8 Aralık tarihleri arasında 11. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. Fuarda, 20'nin üzerinde ülkeden katılımcı ve 1200'ün üzerinde alıcı bekleniyor.

 

Sektörün ihracatının önemli bir bölümünün gerçekleştirildiği fuar, deri ve kürk konfeksiyon ürünlerinde küresel bir buluşma noktası haline geldi. Fuar, sektördeki Türk firmalarının temsilcilerini yurt dışı pazarının temsilcileriyle bir araya getirerek, yeni işbirlikleri ve ihracat fırsatları yaratıyor.

 

Sektör ihracatı yüzde 4,6 azaldı

 

2023 yılı Ocak-Ekim döneminde Türkiye deri ve deri ürünleri ihracatı, pandeminin etkilerinin azalmasıyla birlikte yüzde 1,3 artışla 1,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Deri ve kürk konfeksiyon grubu ise aynı dönemde yüzde 4 artış kaydederek, 202,3 milyon dolarla deri ve deri mamulleri ihracatından yüzde 12,5 pay aldı.

 

Fuarda ağırlık Avrupa'daki Doğu Bloku Ülkeleri'nden olacak

 

TDKD Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Dursun, Antalya Leather&Fur Fashion Fuarı'nın sektör ihracatının önemli bir bölümünün gerçekleştiği önemli bir platform olduğunu belirterek, "Fuarda ağırlığın Avrupa'daki Doğu Bloku Ülkeleri'nden olacağını ve büyük bir işlem hacmi gerçekleşmesini bekliyoruz." dedi.

 

Sektörün yüzde 50 cirosu fuardan geliyor

 

Türkiye'den 70 firmayla fuara katılacaklarını kaydeden Dursun, "Şu anda rezervasyonu yapılan 13-14 ülke var ama fuar sonunda 20-21 ülkeyi her sene buluyoruz. Deri konfeksiyon sektörünün yüzde 50 cirosu buradan geliyor." dedi.

 

Savaşın etkisiyle ihracatı arttı

 

Dursun, Ukrayna ve Rusya'nın savaşta olmasıyla birlikte Avrupa'nın Rusya'ya uyguladığı ambargo uygulamasının Türkiye'nin önünü açtığını belirterek, "Her iki ülke ile olan ticaretimiz arttı. İlişkilerimizin iyi olması bu pazarlarda varlığımızı arttırmamızı sağladı. Sonuçta iki ülke savaşta, şu an normal alması gereken malın zaten yüzde 50'sini alıyorlar. Ne kadar ilişkilerimiz iyi olsa bile savaş durumundan dolayı ilk etkilenen sektörlerin başında deri sektörü oldu." ifadelerini kullandı.

 

Ürün çeşitliliği arttı

 

Değişen iklim koşullarına göre ürün çeşitliliğini artırdıklarını kaydeden Dursun, "Biz 70 grama, 100 grama ceket satabiliyoruz. 20 derece, 18 derecelerde giyilebilecek ürünlerimiz var. İhracat rakamlarımızda da ince mal satışları kalın mal satışlarını geçmeye başladı, sanayimiz buna adapte oluyor zaten. Daha ince daha hafif ürünlere ağırlık veriyoruz ve talep o şekilde geliyor." dedi.

 

Kore, Latin Amerika ve Brezilya hedef pazarlar arasında

 

Dursun, Kore, Latin Amerika ve Brezilya'nın hedef pazarlar içinde olduğunu belirterek, "Pazarlama konusunda olabilecek bütün pazarları zorluyoruz. Bizim esas ana pazarlarımız Kuzey Ülkeleri, Avrupa'nın soğuk geçen yerleri, Rusya, Ukrayna. Rusya'daki azalmayı ikame edebilecek tek ülke Amerika. Amerika pazarını çok zorluyoruz." dedi.Kaynak:Marmarismanşet

Diğer Haberler