Tarih : 19.10.2021 - 22:45

Midyat'ta İlk Kez Kitap Fuarı Açıldı

Mardin'in Midyat ilçesinde ilk kez açılan açık havada Kitap Fuarı yoğun ilgi gördü. 'Yazının Kadim Coğrafyasına Yolculuk' sloganıyla açılan fuara büyük küçük herkes büyük ilgi gösterdi. Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün desteğiyle açık havada düzenlenen fuarda 20’ye yakın yayınevinin çocuk hikâye kitapları, romanlar, dünya klasikleri ve kaynak kitaplardan oluşan 10 bin kitap sergileniyor.

 

Şehrin sosyal ve kültürel gelişimine katkı sunması, kitaba ilginin arttırılması ve kitap okuma kültürünün yaygınlaştırılmasını amaçlayan fuar 25 Ekim tarihine kadar kitapseverlere açık olacak.

 

Fuarda Sinan Yağmur gibi tanınmış yazarların yanı sıra Mardin ve ilçelerinde kitap yazan yazarlarında yer aldığı imza günlerinde yazar okur buluşmaları da gerçekleştiriliyor. Fuarın açılışına, Midyat Kaymakamı Ahmet Solmaz, Belediye Başkanı Veysi Şahin, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kalender Savaş Ünal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay ve çok sayıda vatandaş katıldı. Çocuklar ile birlikte kesilen açılış kurdelesinin ardından Kaymakam Solmaz, Başkan Şahin ve beraberindekiler stantları gezerek kitaplar hakkında bilgi aldılar. Kaymakam Solmaz ve Başkan Şahin, fuara katılan çocuklara kitap hediye ettiler.

 

Fuara katılan Eğitimci ve Yazar Abdurrahman Kaya, "İlk defa böyle bir fuar açılıyor Midyat gibi bir yerde. Keşke Mardin merkezde de böyle fuarlar açılsa. Milletimiz okumaya aç insanlar. Kitabın değerini biz tam olarak anlamıyoruz. Oysa kitap zihni geliştiren, insanı olgunluğa eriştiren, başka bir hayatı bize tattıran bir şeydir kitap. Biz okumayı düşündürücü yöntem ile yapamadığımız için aslında kitaptan ne anladığımızı da çoğu kez ifade edemiyoruz. Hep kitap okumanın önemi anlatılırken, kitabı niçin okuyacağız, niçin kitap okumalıyız? o kısımda hep eksik kalıyoruz " dedi.

 

Midyatlı Yazar Serap Akay Ağırman ise, "İlk defa Midyat'ta böyle bir etkinlik düzenleniyor. Yazarlar ve okuyucular adına, kendi adıma çok mutluyum. Böyle fuarların daimî olmasını temenni ediyorum. Fuara katılım beklenenin üzerinde, genç kesim fuara daha fazla ilgi gösteriyor. Kendi kitaplarımızı tanıtmak için katılımın olması bizleri de sevindiriyor. Bu fuar da bizler için bir fırsat oldu." dedi.

 

Fuara katılan lise öğrencisi Nazife Arı da, "Midyat'ta ilk defa bir kitap fuarının açıldığını görüyorum. Hem biz öğrenciler için hemde buradaki insanların ilerlemesi ve gelecekteki başarıları için böyle faaliyetlerin her zaman Midyat'ta olması gerekiyor. Bu faaliyetti düzenleyen ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum" dedi.Kaynak:Sabah

 

Diğer Haberler

Fuaye
Saim
Bozdemir
Fuar Merceği

Bölgesel Fuar Haberleri
Fuaye