Tarih : 04.11.2023 - 19:59

50’yi Aşkın Türk Firması GITEX Global'de Yer Aldı

Teknoloji alanında dünyadaki en büyük organizasyon olan GITEX Global, bu yıl 16-20 Ekim tarihleri arasında “yapay zekaya dayalı gelecek” ana teması ile Dubai’de gerçekleştirildi. ExpoHIS tarafından operasyon ve destek hizmetlerinin sağlandığı fuarda bu yıl Türkiye’den 50’den fazla teknoloji firması yer aldı.

 

Dünyanın en büyük ve kapsamlı etkinliği olarak iş dünyasını, ekonomiyi ve toplumu şekillendiren inovasyonun gücünü bir araya getiren teknoloji fuarı GITEX Global, 16-20 Ekim tarihleri arasında 170'den fazla ülkeden 180 bini aşkın ziyaretçiyi ve 6 binden fazla katılımcı firmayı bir araya getirdi. Telekomünikasyon, siber güvenlik, akıllı iş çözümleri, bulut hizmetleri, data, yapay zeka, IoT gibi pek çok alanda hizmet sağlayan binlerce teknoloji firmasıyla birlikte 50’yi aşkın Türk firması da fuara katılım sağladı. Milli Katılım organizasyonunun Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB), operasyon ve diğer hizmetlerin ExpoHIS  tarafından gerçekleştirildiği fuarda yerli bilişim firmaları beş gün boyunca birçok yeni firma, satın almacı ve yatırımcılarla tanışıp, satış, ihracat ve yeni iş fırsatları yarattı. Fuarda Mobilefest İletişim Teknolojileri ve Konferansı’nın ulaşım ve konaklama sponsorluğunda teknoloji ve sürdürülebilirlik iletişimcisi Sertaç Doğanay da yer alarak sektördeki ve bölgedeki gelişmeleri paylaştı.

 

Yeni dönemin parlayan yıldızı Orta Doğu fuarları

 

Pandemi sonrasında 2022 yılında toparlanmaya başlayan fuarcılık sektörünün 2023’te eski günlerine ulaşıp geçtiğine dikkat çeken ExpoHIS Genel Müdürü Kenan Onak, “2023 yılının genel olarak fuarcılık açısından çok başarılı bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Bu açıdan bakıldığında yabancı ziyaretçiler için cazibesi artan ülkelerde fuarcılığın daha da güçleneceği  öngörülebilir.  Bu yıl bazı köklü fuarların pandemi öncesine göre daha da güçlendiklerini gördük. Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Afrika fuarlarında dikkat çekici başarılar oldu. Hem ülkemizde hem de dünya genelinde bu bölgeye artan bir ilgi var. Bu nedenle Orta Doğu fuarlarını biraz daha ön plana aldık.

 

Orta Doğu özelinde bunun en net kanıtını da  170’ten fazla ülkeden 180 bini aşkın ziyaretçiyi, 6 binden fazla katılımcı firmayla bir araya getiren GITEX Global’de gözlemledik. Bu fuarda 50’den fazla Türk firmamızın bir çok farklı alanda geliştirdikleri teknolojileri global firmalarla buluşturması ülkemizin hizmet ihracatı rakamlarını yükseltmesi açısından son derece kıymetli oldu. Önümüzdeki yıllara baktığımızda ise, Birleşik Arap Emirlikleri halihazırda fuarcılık anlamda belirli bir noktaya gelmiş olduğundan özellikle Suudi Arabistan’ın 2024 itibariyle fuarcılığın parlayan yıldızı olacağını düşünüyorum.” dedi.

Diğer Haberler