Tarih : 08.09.2017 - 09:29

Kamerun Yapı Fuarı Orta Afrika Pazarını Hareketlendirecek

CAMEROON BUILD Yapı ve Yapı Malzemeleri Fuarı 30 Kasım – 3 Aralık 2017 tarihlerinde Kamerun’un başkenti Yaoundé’de düzenlenecek. Douala şehrindeki işlek limanı ve bölgesiyle olan yoğun ticaret hacmi sayesinde Orta Afrika yapı sektörüne açılma üssü olarak nitelendirilen Kamerun’un artan yapı malzemeleri talebini karşılamak ve uluslararası yatırımcıları tek bir organizasyon ile aynı çatı altında buluşturmak için düzenlenen CAMEROON BUILD'in, bu yönüyle ülkenin yapı sektöründe ihtiyacı olan ‘know-how’ ve ‘inovasyon’ eksikliğini karşılaması bekleniyor.

 

Fuarın ana organizatörü olan LADİN FUAR ve KONGRE ORG. HİZM. A.Ş adına açıklama yapan Pazarlama Müdürü Sayın Elif Kaya, Kamerun’un avantajlarına değinerek; “Yaptığı petrol ihracatını kamu yatırımları ile değerlendiren Kamerun’un yapı piyasası, Türk ihracatçı firmalar için önemli bir pazar olma potansiyeline sahip. Özellikle yatırımların artmasıyla, ülkenin yapı malzemelerine ihtiyacı giderek artmaktadır. Bu noktadaki talebi karşılayacak ülkelerden birisi neden Türkiye olmasın?” dedi.

 

Özellikle Kamerun’un en yüksek miktarda ithal ettiği yapı malzemesi ürünü olan çimento ithalatının altını çizen Kaya; “Kamerun’daki inşaat faaliyetlerinin artması ile ülkedeki çimento talebi giderek artmakta ve ülkede bulunan tek çimento fabrikası da (Cimencam) bu talebi karşılayamamaktadır. Fakat çimento, ithalat ürünü haline gelmesine rağmen, Türkiye’nin Kamerun’a çimento ihracatı sadece 16 milyon $’da kalmıştır. İşte CAMEROON BUILD Fuarı ile amacımız, bu rakamları ikiye, mümkünse üçe katlayarak, Türkiye’nin bu pazardan aldığı payı arttırabilmektedir” diye ekledi.

 

 

30 Kasım – 3 Aralık 2017 tarihlerinde Kamerun’un başkenti Yaoundé’de, “Palais des Congres” fuar alanında düzenlenecek olan fuarla, yapı malzemeleri ve sistemleri, yapı ekipmanları, prefabrik yapılar, inşaat aletleri, mermer, aydınlatma, döşeme, iç mimari, mutfak ve banyo ürünleri üreticileri, tedarikçi ve distribütörleri sektör profesyonelleri ile bir araya gelerek, Kamerun yapı sektörüne girişte kendilerine avantaj sağlayacaklar.

 

 

Diğer Haberler