Tarih : 28.01.2017 - 09:36

Gaziantep'te İki Fuar Birden

Gaziantep’te aynı anda düzenlenen GAPFOOD ve GAPTARIM fuarları Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından açıldı. Fuarları 100 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

 

Gaziantep Sanayi Odası tarafından düzenlenen 13. Gıda Fuarı (GAPFOOD) ile 8. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı (GAPTARIM) Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in katılımıyla kapılarını ziyaretçilere açtı. Akort Fuarcılık organizasyonuyla düzenlenen GAPTARIM ve GAPFOOD fuarlarını bu yıl 100 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

 

POTANSİYELİ ÇOK BÜYÜK


Açılışta konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gaziantep ve Türkiye'nin önümüzdeki dönemde yakın coğrafyadaki tarım potansiyelini harekete geçirip oradaki ürünleri de alıp, işleyip dünyaya satacağını söyledi. Şimşek, "Bu mümkündür. Yeter ki biz, bilgiye ve teknolojiye dayalı bir üretim modeliyle güçlü bir şekilde devam edelim" diye konuştu. Türkiye'nin başına bir sürü felaket geldiğini belirten Şimşek, "Felaketlerin gecikmeli yansımalarını şimdi görüyoruz. Fakat tünelin sonunda her zaman ışık vardır. Şu anda çok büyük bir reformun eşiğindeyiz. Türkiye istikrarı gerçekten kurumsallaştıracak, yani yönetimde istikrarı sağlayacak. Sonra Türkiye'nin istikbalini, istiklalini garanti altına alacak çok önemli bir reform yapılacak" dedi.

 

TARIMA AR-GE DESTEĞİ


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, tarımda Ar-Ge desteklerini 10 kat attıracaklarını söyledi. Daniş, "Milli tarım projemiz kapsamında destekleri bu yıl 3 kat artıracağız. Türkiye'yi 941 havzaya paylaştırdık. Bundan sonra hangi havzada hangi ürünlerin ekileceğini ilan ediyoruz. Üretici ekilecek ürünlere göre destekleme alacak" diye konuştu. Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, fuarların geleneksel hale geldiğine dikkat çekerek, Gaziantep'in bu alanda rüştünü ispatladığını söyledi. Fuarlara kent dışından da çok sayıda firmanın katıldığına dikkat çeken Konukoğlu, "2023 yılında, dünyanın ilk 5 tarım ülkesi arasına girme hedefimizi gerçekleştirmek için potansiyelimizi daha iyi kullanmalıyız" şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Sabah

Diğer Haberler