Tarih : 24.11.2017 - 11:42

Başkent, 1 Yıl Sonra Fuar Alanına Kavuşacak

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Ankara’nın fuar alanı olmaması büyük ayıptı. ATO elini taşın altına koydu. Bir aya ihalesi tamamlanacak. 1 yıl içinde Ankara fuar alanına kavuşacak” dedi.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara’nın fuar alanın olmamasını ‘büyük ayıp’ olarak nitelendirerek, “Başkentin fuar alanı olmaz mı? En büyük sermayedarlardan olan Ankara Ticaret Odası (ATO) elini taşın altına koydu. Bir aya kadar ihalesi tamamlanacak. 1 yıl içinde Ankara fuar alanına kavuşacak” değerlendirmesini yaptı. 1990’lı yıllarda Ankara’dan yurtdışına direkt uçuşların talep yetersizliği nedeniyle kaldırılmasının ardından yeniden Ankara’dan Frankfurt, Viyana, Berlin ve Paris’e uçuşlar başladı. ATO’nun yaklaşık bir yılın bulan girişimlerinin ardından THY, direkt olarak Frankfurt, Berlin, Viyana ve Paris seferlerini Ankara’dan başlattı. 

 

AKTARMALI GİTMEK KAYIPTI

 

ATO Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyet THY’nin Ankara’dan direkt uçuşlarına destek vermek amacıyla Frankfurt’a bir seyahat düzenledi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Ankara’dan direkt uçuş olmamasının yıllardır sıkıntısını çektiği bir durum olduğunu kaydederek, “Aktarmalı gitmek demek, 4-5 saat kayıp demekti. Bugün paradan daha önemli iş zaman kaybı. Biz bu zaman kaybını yaşıyorduk. Bu uçuşlar hepimize kolaylık sağlamış olacak” ifadelerini kullandı.

 

DÖRT DESTİNASYONA UÇUŞ BAŞLADI

 

Baran, Ankara’dan yurtdışına direkt uçuşların artması için yaklaşık bir yıldır çalışma yürüttüklerini belirterek, “THY Frankfurt, Berlin, Paris ve Viyana’ya Ankara’dan uçuşlar başlattı. THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Sayın İlker Aycı, dört destinasyonun müjdesini vermek için meclis toplantımıza katıldığında biz de, bu uçuşlar başladığında ATO olarak destek vereceğimizi söylemiştik” dedi.

 

TURİZMDEN 4 KAT FAZLA HARCANIYOR 

 

Kongre ve fuar turizminin, kazandırdığı gelirin yüksek olması nedeniyle pek çok ülkenin tercih ettiği bir turizm türü haline geldiğini ifade eden Baran, “Kongre ve fuar turizmi gibi etkinliklerle gelenler, turistik ziyarete gelenlerden 4 kat daha fazla para harcıyor. Önümüzde Frankfurt gibi çok başarılı bir örnek var” dedi. Baran, Ankara’nın Frankfurt benzeri bir kongre şehri olması için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini kaydetti. 

 

KAYNAK: Akşam

Diğer Haberler