Tarih : 03.04.2017 - 10:46

Mermer Sektörü CNR'a Daha Güçlü Hazırlanıyor

Hazine Müsteşarlığı ve Kredi Garanti Fonu (KGF) arasında, KOBİ'lerin ve ihracatçıların finansmana erişiminin kolaylaştırılması amacıyla kredi kefalet sistemine ilişkin protokol imzalandı.

 

Türk mermer sektörünü de yakından ilgilendiren bu kararla, kapsayıcılık anlamında çok önemli adım atıldığını dile getiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, şöyle devam etti; "Sağlanan kefaletlerin bakiye tutarının üst sınırı daha önce 20 milyar liraydı. Bu protokolle 250 milyar liraya çıkarılmış oldu. Biz kredi garanti kurumu olarak bu çerçevede bankalara limit tahsis ediyoruz. Bankalar da doğrudan doğruya ihtiyaç sahibi KOBİ, ihracatçı veya KOBİ dışı firmalardan kredi talebini alıyor ve bir gün içerisinde süreç tamamlanmış oluyor."

Hazine, bu kredinin duruma göre, KOBİ dışında yüzde 85, KOBİ'ler için yüzde 90, ihracatçı için yüzde 100 kefil olacak. Bugün yüzde 3 civarında olan potansiyel kaybın iki katından fazlasını Hazine garanti etmiş olacak. Bu kararla bankacılık sektörünün, özellikle zor durumdaki imalatı olan, iyi iş modeli olan, ihracatı olan firmalara destek vermesi sağlanacak.

 

Türkiye'nin ihracat merkezi CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık ve İMİB (İstanbul Maden İhracatçıları Birliği) tarafından organize edilen, KOSGEB'in desteklediği İstanbul Mermer Fuarı katılımcıları için oldukça önemli olan bu destek, Türk mermer sektörünün üretim ve ihracat oranlarını artırmalarında önemli katkılar sağlayacak.

 

 

Arkasına devlet desteğini de alan Türk mermer sanayinin en önemli fuarı olan 14. Uluslararası Mermer, Doğal Taş Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı, 25-29 EKİM 2017 tarihleri arasında, CNR EXPO Yeşilköy'de kapılarını açacak.

Diğer Haberler