Tarih : 21.11.2018 - 09:21

GENÇ İŞADAMLARI MÜSİAD EXPO'DA

150 ülkeden, 8 binin üzerinde yabancı yatırımcının katılacağı MÜSİAD EXPO, CNR'da kapılarını açtı. 4 gün sürecek fuar, 500 milyar dolarlık ihracat hedefine katkı sağlayacak. 

  

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından bu yıl 17’incisi düzenlenen MÜSİAD EXPO iş fuarı, bugün İstanbul’da katılımcılara kapılarını açtı. Dün gerçekleştirilen “Dünya Para Sisteminde Çoğulculuk ve Adalet” ana temasıyla 22. International Business Forumu’nun (IBF) ardından start alan fuar, 24 Kasım’a kadar devam edecek. Fuara 150 ülkeden iş insanın katılım göstermesi bekleniyor. 

 

İHRACATA DEV KATKI 

MÜSİAD tarafından yabancı iş insanları, yatırımcı kurumlar ve devlet adamlarına ev sahipliği yapan MÜSİAD EXPO'da, bölge ve dünya ekseninde ekonominin geleceği konuşulacak. CNR Expo İstanbul'da gerçekleştirilen fuarın, 8 binin üzerinde B2B görüşmesine ev sahipliği yapması bekleniyor. 150 farklı ülkeden 400'e yakın heyetin katılacağı fuar, 2023 yılı için hedeflenen 500 milyar dolarlık ihracat rakamına büyük bir katkı sağlayacak. Öte yandan uluslararası yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği fuara bu yıl, geçen yıla oranla 6 kat fazla başvuru alındı. 

 

YERLİ FİRMALARDAN İLGİ 

Bu yıl fuarda “İş Burada: Meselemiz Türkiye” sloganı ön plana çıkıyor. Ayrıca fuarın bir başka amacı da ekonomik saldırılara karşı firmaların kendisini göstermesine olanak tanımak. Uluslararası arenada ses getiren MÜSİAD EXPO’ya bu yıl yerli firmaların katılımı da oldukça yoğun. Fuara geçen yıl 230 yerli firma katılırken, bu yıl sayı 380'e çıktı. İş dünyasını buluşturacak fuar, küresel iş ağları kurmak, global pazarlarda söz sahibi olmak, KOBİ’leri güçlendirmek ve etkin büyümeyi hızlandırmak üzere yerli firmalara büyük bir avantaj sağlayacak. 

 

Savunma sanayii ürünleri sergilenecek 

Fuar kapsamında gerçekleşecek ve bu yıl dördüncüsü düzenlenen High Tech Port’ta Türkiye’nin savunma sanayii ürünleri sergilenecek. MÜSİAD EXPO kapsamında gerçekleştirilecek, savunma ve havacılık sektörünün geliştirilmesine yönelik üretilen iş ve hizmetlerin ziyaretçilere anlatılacağı High Tech Port’ta ilk yerli ve milli İnsansız Deniz Aracı da (İDA) sergilenecek.

 

Katılımda rekor 

 

Fuara başvuran yabancı yatırımcılar bu yıl rekor sayıya ulaştı. Geçen yıllara oranla 6 kat artış yaşanan yabancı yatırımcıların dağılımı da çeşitlilik arz ediyor. Aralarında; Almanya, Fransa, Hollanda gibi AB ülkeleri olduğu kadar; Çin, Malezya, Kazakistan, Hindistan, Pakistan gibi Asya ülkeleri; Birleşik Arap Emirlikleri ve Nijerya, Kenya, Sudan gibi Körfez Bölgesi'yle Afrika’nın bulunduğu 100 kadar farklı ülkeden katılımcı bekleniyor. Ayrıca Asya’dan Avrupa’ya, Ortadoğu ve Afrika’dan Türki Cumhuriyetlere kadar yabancı iş insanları ve devlet adamlarını konuk edecek.

Diğer Haberler