Tarih : 16.08.2019 - 12:04

Gıdanın Geleceği WorldFood'da Masaya Yatırılacak

Türk gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan 27. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı - WorldFood İstanbul, 4-7 Eylül 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde, 1.000’den fazla markanın katılımıyla gıda dünyasını birçok yeni ürünle tanıştırmaya hazırlanıyor. Perakende zincirleri, içecek, süt ve süt ürünleri, et ve tavuk ürünleri, yaş sebze-meyve, deniz ürünleri, dondurulmuş ürünler, temel gıdalar ve yağlar, şekerli mamuller, unlu mamuller, hububat ve kuruyemiş gibi başlıklarda pek çok marka ve üretici Fuar’da olacak.

 

2018 yılında 29 ülkeden 430 katılımcı, 133 ülkeden 16.085 ziyaretçiye ev sahipliği yapan WorldFood İstanbul’un 27.’si 4-7 Eylül 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek. Fuar, 4 gün süresince gıda sektöründeki temsilciler ile birlikte 45 ülkeden 500 katılımcı ve 20 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayacak.

 

Fuar, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, T.C. Ticaret Bakanlığı, KOSGEB, Gastronomi Turizmi Derneği (GTD), TÜGİDER (Tüm Gıda Dış Ticaret Derneği), PAKDER (Tarım Ürünleri Hububat Bakliyat İşletme ve Paketleme Sanayicileri Derneği), İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İİB), ETÜDER (Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği, MARSAP (Marmara Bölge Satınalma Yöneticileri Platformu), PLAT (Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği) ve Aşçılar Derneği tarafından destekleniyor.

 

Fuar, 27 yıldır gıda ve içecek üreticilerinin buluşma noktası olarak dikkat çekiyor

 

Düzenlendiği ilk günden bugüne gıda sektöründe bulunan yerli ve yabancı firmaların Türk gıda sektörünü keşfetmesini, sektörde bulunan önemli kişi ve alıcılar ile bağlantı kurulmasını sağlayan Fuar, geçen yıl toplamda 339 milyon Euro’nun üzerinde yeni iş hacmi potansiyeli yaratarak şirketler arası satış gerçekleştirme ve yeni müşteri elde etme açısından önemli bir başarıya imza atmıştı. 

 

Özellikle son 10 yılda Türkiye’nin artan ithalat oranı ile toplumsal trendler arasında değişen tüketim alışkanlıkları ile yabancı firmaların Türkiye’ye daha fazla ihracat yapma şansı artıyor. Perakendeciler, toptancılar, özel ihracatçılar ve çok sayıdaki gıda ve içecek sektörü oyuncuları için Fuar kaçınılmaz bir fırsat sunuyor.

 

7. WorldFood İstanbul Fuarı için heyecanlı olduklarını dile getiren Fuar Direktörü Semi Benbanaste, “27 yıldır düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz WorldFood İstanbul Fuarı’nda her geçen yıl daha çok katılımcı ile yol almaktan dolayı mutluyuz. Bu yıl gıda sektörünün önde gelen markaları ile gerçekleştirdiğimiz iş birlikleri ile yine katılımcıların ve ziyaretçilerin çok memnun kalacağı bir Fuar düzenleyeceğiz. Bu sene İstanbul İhracatçı Birlikleri ile düzenlediğimiz, sektör oyuncularına yeni alım, iş, iş geliştirme ve ortaklık fırsatları sunan Alım Heyeti Programı ile Çin, Fransa, Almanya, Rusya, İngiltere, Hindistan, Hollanda ve Amerika gibi birçok ülkeden 100’ün üzerinde yabancı profesyonel alıcıyı WorldFood İstanbul kapsamında ağırlayacağız” şeklinde görüşlerini paylaştı.

 

Sözlerine Fuar’a ilişkin değerlendirmeler ile devam eden Benbanaste, “Gıda sektörünü enine boyuna WorldFood İstanbul Fuarı’nda ele alacağız. Sektörde ilerleme kaydeden veya durağanlaşan tüm noktaları, sektörde yer alan markalar, akademisyenler ve karar vericiler ile birlikte değerlendirmeyi hedefliyoruz. Gıda sektörünün uzun vadede kalkınması adına gerçekleştireceğimiz panel ve seminerler ile sektöre ışık tutacağımıza inancımız tam” dedi.

 

WorldFood İstanbul Fuarı’nın yemek dünyasını bir araya getirmesi açısından büyük önem taşıdığının altını çizen Şoray Çikolata Fabrika Müdürü Metin Sallı, “WorldFood İstanbul, birçok sektör lideri firma için ihracat ve uluslararası iş birlikleri açısından bölgedeki en önemli fuarlardan biri. Şoray Çikolata için fuarın bilinirliğinin yüksek oluşu, katılımcı ve ziyaretçi sayılarının her yıl artması ve sektörün fuarı bir buluşma noktası olarak görmesinin de katılımlarında etkisi var. Aynı zamanda dış pazar faaliyetlerini geliştirmek, yeni pazarlar bulmak ve müşterilerin ürünler hakkındaki duygu ve düşüncelerini görüp değerlendirmek adına en doğru platform. Son yıllardaki her WorldFood İstanbul katılımlarında yaklaşık 25 ciddi alıcı ile önemli ikili iş görüşmesi gerçekleştiren Şoray Çikolata, bu görüşmelerin %40’ını müşteri portföyüne dönüştürmeyi başarıp, yerel satışlarını ve ihracat payını önemli ölçüde artırmış oldu” şeklinde görüşlerini paylaştı.

 

Fuar’da katılımcı ve ziyaretçiler için birbirinden ilginç etkinlikler düzenlenecek

 

WorldFood Istanbul 2019’da gerçekleşecek kapsamlı etkinlik programı ile gıda sektörü 360 derece ele alınarak, üretim, işletme ve tüketime dair tüm konular sektör profesyonelleri ve sektörün önemli paydaşlarıyla masaya yatırılacak.

T.C. Ticaret Bakanlığı ve KOSGEB tarafından desteklenen WorldFood İstanbul’da, konferans programı partnerleri arasında; İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar Ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İİB), Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER), Favori Lezzetler, Gastronomi Turizmi Derneği (GTD), Marmara Bölge Satın Alma Yöneticileri Platformu (MARSAP), Özel Markalı Ürünler Sanayicileri Ve Tedarikçileri Derneği (PLAT), Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) ve Güvenilir Ürün Platformu yer alıyor.

Dört gün boyunca Fuar’la eş zamanlı gerçekleşecek etkinlik programında konferanslar, katılımcı sunumları, şef şovları, yarışmalar ve tadım şovları ile sektörün üst düzey karar vericileri, departman direktörleri, ünlü şefler ve teknoloji uzmanları bir araya gelecek.

Gıda ve içecek sektöründe faaliyet gösteren üretici, toptancı, perakendeci ve ithalatçı sektör profesyonelleri yanında, lojistik çözümler ve sağlık ürünleri kategorisinden de profesyoneller buluşacak. WorldFood İstanbul katılımcıları, 2020 yol haritalarını çizmek, yeni satış stratejileri oluşturmak ve müşterilerinin memnuniyetini üst düzeye çıkaracak yöntemler belirlemek konusunda yardımcı olacak pek çok güncel bilgiye erişecekler.

 

 

Diğer Haberler