Tarih : 08.11.2016 - 09:43

Flower Show'un Hedefi 15 Bin Ziyaretçi

Bu yıl 8'incisi düzenlenecek olan 'Flower Show İstanbul Süs Bitkileri Peyzaj ve Yan Sanayileri İhtisas Fuarı', 24-27 Kasım tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak. Fuar bu yıl yaklaşık 50 farklı ülkeden 15 bin ziyaretçi ağırlamayı hedefliyor.

 

Avrasya'nın en büyük bitki ve peyzaj fuarı olan Flower Show İstanbul'a başta yerli üreticiler olmak üzere, Hollanda, İtalya, Belçika, Almanya'nın da aralarında bulunduğu birçok ülkeden küresel üreticiler ve sektör temsilcileri katılacak. 

 

Süs-Bir (Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği) Başkanı Ahmet Dündar, Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu ve CYF Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yüksel bir araya gelerek sektörün daha iyiye gitmesi için yapılabilecekleri konuştu. 


Bağdatlıoğlu ve Yüksel, “2016 yılının Ocak-Eylül döneminde Türkiye Süs bitkileri ve mamulleri ihracatı bir önceki yıl aynı döneme kıyasla değer bazında yüzde 9 artış göstererek, toplam 65 milyon 917 bin dolarlık ihracat yapıldı. Canlı bitkilerde en çok ihracat Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Almanya ve Irak gibi ülkelere yapılırken, Kesme çiçeklerde ise en önemli pazarlar; İngiltere, Hollanda ve Romanya olmuştur. Ülkemizin hem fiziksel koşulları hem de iklimi süs bitkileri üreticiliği için çok müsait, organize tarım bölgelerinin oluşturulması, tarımsal teşviklerin kapsamının düzenlenmesi, enerji maliyetlerinde ki yüksekliği gibi belli iyileştirmeler ile sektör daha hızlı büyüyebilir” ifadelerini kullandı. 


Süs-Bir Başkanı Ahmet Dündar ise KDV oranının sektörün farklı kollarında değişkenlik göstermesinin faturasız işleme ve kayıt dışılığa sebep olduğunu belirterek. "Bazı tohumlar ve sertifikalı meyve fidanlarında KDV yüzde 1 iken sebze tohumları ve fidelerinde yüzde 8, çiçek tohumları soğanları ve süs bitkilerinde ise 18. Bu oranlar sektörün geneli için tek bir orana dönüştürülmeli bu çok önemli bir gereklilik ve bu konu şu an sektörün en büyük sorunlarından biri" dedi.

Diğer Haberler