Tarih : 15.08.2019 - 11:34

Kühnel: "İstanbul çok güzel ama..."

Almanya'nın en büyük fuar şirketlerinden Deutsche Messe'nin Türkiye Üst Yöneticisi Alexander Kühnel, 11 yıldır yaşadığı Türkiye'yi çok seviyor. 

 

Deutsche Messe'nin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Alexander Kühnel, Türkiye'ye ve İstanbul'a gönül bağı duyan bir iş insanı. Alman CEO Kühnel, Türkiye'de hayat, Türk mentalitesi ve Türkiye ekonomisi hakkında soruları cevapladı. 

 

Kendini Türk hayat tarzına yakın hissettiğini anlatan Kühnel, "Benim için bir yabancı olarak Türkiye'de yaşamak oldukça keyifli ve avantajlı. Aksi hâlde 10 yıldan uzun süredir burada olamazdım. Kendi açımdan Türkiye'de çalışmanın da avantajlı olduğunu düşünüyorum. İnsanlar daha esnek ve daha az bürokrasi hâkim. Türkiye'de yaşayan ve çalışan bir yabancı olarak kişisel avantajlarım ise Türkiye'yi, İstanbul'u ve buradaki insanları çok seviyor olmam. Hayalimdeki şehirde hayalimdeki işimi yapıyorum diyebilrim" diye konuştu.

 

Kühnel, Türkiye'ye yerleşme kararını çok kısa sürede aldığını belirterek, "Gitmek isteyip istemediğim sorulduğunda 2 saat içinde kararımı verdim" dedi.

 

"Alman dakikliği" sebebiyle iş toplantılarında zaman zaman sıkıntı yaşadığını ifade eden Kühnel, İstanbul trafiğinden ve dolayısıyla muhataplarının gecikmelerinden dertli olduğunu söyledi.

 

Kühnel, şunları kaydetti:

"Sosyal hayatta tipik Alman alışkanlıklarımın birçoğunu kaybettim ama hâlâ devam eden bir alışkanlığım var. Bu da dakik olmam. Türkiye'de birçok insan bu konuda sorun yaşıyor ya da çok fazla umursamıyor çünkü geç kalmayı normal olarak görüyor. Ancak benim için iş hayatında ve sosyal hayatta geç kalmanın mazereti olamaz. Bu yüzden eğer köprüde çok fazla trafik olduğunu biliyorsanız, zamanında varabilmek için yola daha erken çıkmalısınız. Ama bu ayrıntı dışında Türklerin mentalitesini, Almanlarınkine göre kendime daha yakın bulduğumu söyleyebilirim. Çünkü daha esnek ve rahat olduğunu deneyimlediğim bir işleyiş mevcut.

 

Bunun dışında, Türkiye'de Almanya'da olduğundan çok daha fazla güneş var. Türk mutfağı ve Akdeniz insanının sıcaklığı ise burada yaşamanın beni en çok cezbeden noktalarından.

 

KAYNAK: Türkiye Gazetesi

Diğer Haberler