Tarih : 27.10.2017 - 10:56

Türk Yatırımcıların Gözü Etiyopya'da

Türk girişimcilerin son dönemde tarım başta olmak üzere en çok yatırım yaptığı bölge Etiyopya haline geldi. Son dönemde gıda üretiminde oldukça önemli bir yol kat eden Etiyopya’nın, Türkiye’nin de aralarında olduğu dünyanın pek çok ülkesinden yatırım talebi görmesinin nedeni ise üretimin endüstriye dönüşememesinden kaynaklanıyor. Ekonomisinin neredeyse tamamı ithalata dayalı olan Etiyopya’nın önde gelen tarım ve gıda fuarlarından olan Addis Agrofood & Pack Tarım, Tarım Makineleri, Gıda, Gıda Teknolojileri ve Paketleme Fuarı, bu yıl 8 – 11 Aralık 2017 tarihleri arasında Etiyopya’da düzenlenecek. Bu yıl 5. kez gerçekleşecek olan fuara geçtiğimiz sene başta Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere pek çokülkeden firmalar, ihracat potansiyelini görerek katılım gösteriyor.

 

Afrika kıtasının en büyük 2. ülkesi konumunda olan Etiyopya’da, Addis Agrofood Tarım, Tarım Makineleri, Gıda, Gıda Teknolojileri ve Paketleme Fuarı, Ladin Grubu ev sahipliğinde düzenlenecek. 8 – 11 Aralık 2017 tarihleri arasında 5’incisi gerçekleşecek olan fuara, 2016 yılında milli katılım gösteren Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleri gibi birçok ülkeden katılım sağlanıyor. Bu sene ise bu taleplerin iki katına ulaşması bekleniyor. Geçmiş dönemlerde fuara katılan firmalar arasında BigDutchman, BoschPackaging, HellmannPoultry, HunterIndustries, MySilo, Melinvest, Nuh’un Ankara Makarnası, SilosCordoba, Tetra Pak ve Tamek dikkat çekiyor.

 

BU FUAR BÖLGENİN ENDÜSTRİ VE GIDA TALEBİNİ KARŞILIYOR

Tarımda yenilikçi çözümlerin sunulacağı Addis Agrofood& Pack Fuarı’nın Afrika bölgesinin gıda talebini karşılayacağı beleniyor. Etiyopya, tarım ve gıda endüstrisinin eksik olduğu bir tarım ülkesi. Bu fuar bölgenin endüstri talebini karşılaması açısından oldukça önemli bir fuar. Etiyopya hem açlıkla savaşan hem de çok yüksek miktarlarda gıda ithalatı yaparak geçimini sağlayan bir ülke konumunda. Bu da uluslararası şirketler için oldukça iyi bir iş fırsatı anlamına geliyor. Türk şirketler de Addis Agrofood & Pack Fuarı ile bu pazarı tanıtıyor ve yeni ihracat kapılarını açma imkanı buluyorlar.

 

2016 YILINDA TÜRKİYE’DEN ETİYOPYA’YA 404 MİLYON DOLAR İHRACAT GERÇEKLEŞTİ

Etiyopya Ulusal Afet Risk Komisyonu ve Birleşmiş Milletlere bağlı kuruluşlar ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hazırlanan ‘insani ihtiyaç’ raporuna göre, 2017 yılı itibariyle 90 milyonluk nüfusa sahip Etiyopya’da gıda yardımına ihtiyaç duyan insan sayısı 8,5 milyona ulaştı. Açlıkla mücadele eden Etiyopya’da gıda üretimi bulunmasına rağmen, nüfusun kalabalık olmasından dolayı üretim yetersiz kalmakta ve 22 milyar dolar gibi yüksek miktarlarda gıda ithalatı yapılmakta… 2016 yılı itibariyle Türkiye’den Etiyopya’ya gerçekleşen ihracat ise 404 milyon dolar olarak kaydedildi.

 

Avrupa Birliği ile Ekonomik Ortaklık Anlaşması ve COMESA üyeliği sayesinde 400 milyon tüketiciye gümrüksüz erişim sağlanan Etiyopya’da aynı zamanda iş gücünün %85’i de tarımda kullanılıyor. İhracatın %84’ünün de tarım ihracatı olduğunu hesaba katıldığında Etiyopya, gıda işleme sanayinde, makine – ekipman ve üretim teknolojileri, genel olarak yenilenmeye ve yüksek teknolojiye ihtiyaç duyuyor. Addis Agrofood& Pack Fuarı da tam bu noktada devreye giriyor.

 

ETİYOPYA BÜYÜK BİR BUĞDAY ÜRETİCİSİ KONUMUNDA

Addis Agrofood& Pack Fuarı’na katılımcı profili oldukça geniş. Gıda ve gıda işleme endüstrisinden, ekim işlerine, hayvancılıktan, tarım makinelerine, endüstriyel yapılardan, tarımsal taşımacılığa kadar pek çok firma bu fuarda buluşuyor. Diğer yanda ise çiftçiler, tarım makineleri sanayicileri, hayvancılıkla uğraşanlar, mühendisler, kamu kurumları kooperatifleri, tohumculuk, fide ve bahçecilik ile geçimini sağlayan ziyaretçilerfuara büyük ilgi gösteriyor. 

 

Etiyopya’nın büyük bir buğday üreticisi olması dolayısıyla silo ve değirmen firmalarından fuara katılım konusunda çok fazla talep geliyor. Geçtiğimiz yıl Addis Agrofood& Pack Fuarı’na Aksaray, Konya, Adana ve İzmir gibi şehirlerden ilk kez katılım gösteren un firmaları, buğday ve yem siloları, tavukçuluk firmaları, süt sağım firmaları ve yem makine üreticileri, 2016 yılında Etiyopya’daki buğday üretimi potansiyelinin farkında olarak ilk kez bu bölgeye ihracat gerçekleştirdi ve 2017 senesinde de katılacaklarını ifade ediyorlar.

Diğer Haberler