Tarih : 06.04.2017 - 09:27

Automechanika İstanbul 2017 Sona Erdi

Dünyanın en büyük 3’üncü otomotiv endüstrisi fuarı Automechanika Istanbul 2017 başarılyla gerçekleşti

 

Tüyap Fuar Merkezi’nde düzenlenen 11’inci Automechanika Istanbul açıldı. Törende, kürsüye birlikte çıkan Messe Frankfurt İstanbul Genel Müdürü Tayfun Yardım ile Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Alexander Kühnel, iki firmanın işbirliğinde nasıl başarı hikayeleri yazabildiklerine güzel bir örnek verdi. Dünyada 3’üncü büyük endüstri fuarı olma başarısına ulaşan ve geçtiğimiz yıl 40 binin üzerinde ziyaretçi ağırlayan Automechanika Istanbul, bu yıl da ziyaretçilerin akınına uğruyor.

 

Birlikten kuvvet doğar

 

Automechanika İstanbul 2017’nin açılışında konuşan Messe Frankfurt İstanbul Genel Müdürü Tayfun Yardım, sektöre 2001 yılında girdiklerini, yıllar boyunca Automechanika Istanbul’un sürekli artan bir grafikle büyüdüğünü belirterek, “Bu sene 33 farklı ülkeden 1200’ün üzerinde katılımcı ve 21 ülke pavilyonunu ağırlıyoruz. Bütün dünyadaki fuarlara bakarsak şu anda 3’üncü sıradayız. Böyle büyük başarı öyküleri yalnız başına yazılmıyor. Birçok iş ortağımızla birlikte işbirliği içinde çalışarak bu günlere geldik. Hepsine teşekkür ediyoruz” dedi. Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Alexander Kühnel de Automechanika Istanbul 2017’nin yoğun katılımlı açılışını yapmaktan çok mutlu olduğunu belirterek, “Bu yıl, yine ziyaretçilerimizi yeniliklerle buluşturuyoruz. Bunlardan en önemlisi E-Mobility alanı. Burada otomotiv üreticileri, hizmet tedarikçileri alternatif sürüş sistemleri, otomotik sürüş ve mobilite hizmetlerini sunacaklar. Ayrıca inovatif şirketler kendi yaratıcı fikirlerini gösterecek, ürün ve çözümlerini sunacak” dedi.

 

Türkiye, dinamik bir pazar

 

Automechanika Frankfurt Direktörü Olaf Musshoff da Automechanika İstanbul fuarının çok başarılı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Türkiye çok dinamik bir Pazar. Ziyaretçi rakamları çok yüksek. Türkiye coğrafi açıdan çok iyi bir konumda. Bu sayede Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu’da hızla büyüyen pazarlara hızlı bir erişim sağlanabiliyor. Bu 1200 katılımcının yaklaşık yarısı yurt dışından. Aslında bu uluslararası katılım Türkiye’nin uluslararası açıdan önemini de vurguluyor. Automechanika Istanbul’un da önemini vurguluyor. Fuarda Almanya dahil olmak üzere birçok katılımcı var ve bu sayede bir çok iş fırsatı yakalanabilir. Automechanika Istanbul geçen yıl 40 binden fazla ziyaretçiyi ağırladı. Bu yıl da iyi bir ziyaretçi sayısını yakalayacağız.”

 

Bizi bir laboratuvar olarak görün

 

TOSFED (Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu) Başkanı Serkan Yazıcı ise otomobil sporlarının Türkiye’de çok eskiye dayandığını belirterek, “Bizler aslında en iyi ürünleri kullanmaya çalışıyoruz. En iyi fren balatasını, en iyi şanzımanı, en iyi motoru, en iyi çipi. Bunların hepsini yurt dışından alıyorduk. Federasyon başkanı olunca ilk yaptığım, bir yarışımızda bir Türk lastiğini kullanmak oldu. Çok başarılı bir deneyim oldu. Bize baktığınızda biz bir laboratuvarız. Ürününüzü dünyaya nasıl satarsınız? Öncelikle kendinizi spor arenasında göstermeniz lazım. Bu konuda federasyonumuzun kapıları herkese açık” dedi. 

 

 

Değişim zamanı

 

TAYSAD (Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği) Genel Koordinatörü Süheyl Baybalı da içinde bulunduğumuz bu dönemin dijital teknolojilerin kullanılması yönünde büyük bir değişim anı olduğunu belirterek, “Artık tüketiciler oto showlara gelerek sadece araçları incelemiyor, arkasındaki teknolojiler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. Bu nedenle birçok fuarda e-mobilite alanlarının oluşturulduğunu ve bu alanlara ilginin giderek arttığını görüyoruz. Automechanika İstanbul’da bu sene e-mobilite alanın oluşturulmasını memnuniyetle karşıladık” diye konuştu.

 

Çok şey öğrendik

 

OSS (Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Urgancılar ise Automechanika sayesinde çok şey öğrendiklerini belirterek, “ Automechanika Istanbul’da Hannover Fairs Turkey ve Messe Frankfurt Istanbul gibi birbirine rakip iki firmanın biraraya geldiğinde nasıl bir başarı hikayesine imza attığını görüyoruz. Derneğimiz de Automechanika ile birlikte büyüyor. Şu anda 4.5 milyar Euro’luk pazarın yüzde 60-70’ini temsil ediyoruz. Büyüyen pazarda biz de elimizden geldiğince sorunlara çözüm üretmeye çalışıyoruz” dedi.  

 

 Mustafa Koç’un otomobili de bu fuarda

 

Fuarda; geçtiğimiz yıl hayata veda eden eski Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ve Mustafa Güneş’ten oluşan “Ford Mobil Rally Team”in, 1991 Türkiye Rallikros Şampiyonası’nda kullandığı Ford Sierra Cosworth da, 10’uncu salondaki ‘Retro Ralli Sergisi’nde yer alıyor.  

 

 3’üncü büyük fuar

 

Messe Frankfurt Istanbul ve Hannover Fairs Turkey Fuarcılık işbirliği ile düzenlenen Automechanika Istanbul 2017,  6-9 Nisan tarihleri arasında 33 ülkeden 1200'ün üzerinde  katılımcıyı sektör profesyonelleri ile bir araya getiriyor. Fuar, Türkiye’nin konumu itibarı ile çevre ülke pazarlarına yatırım yapmayı hedefleyen tüm yerli ve yabancı firmalar için bölgenin en önemli uluslararası ticaret platformu olarak öne çıkıyor.  Son yıllarda, yerli firmaların yanı sıra yabancı firmaların da yoğun ilgi ve talebi ile Automechanika Istanbul, Frankfurt ve Shanghai’dan sonra otomotiv endüstrisinin en büyük 3. fuarı olarak konumlanıyor.  

 

 Otomotiv dünyasına dair herşey bir arada

 

Toplam 13 salonda düzenlenecek olan Automechanika Istanbul’da, ziyaretçiler aradıkları ürün ve firmaları; Parça ve Sistemler, Onarım ve Bakım, Yağ, Akü, Aksesuar, Reifen Jant ve Lastik, El Aletleri, Oto Yıkama ve Truck Competence olmak üzere  oluşturulan 7 özel bölümde kolayca ve yorulmadan bulabilecekler. Ayrıca, bu yıl ilk kez düzenlenen  “E-mobility ve Geleceğin Teknolojileri” sergi ve forum alanı , sektördeki yenilikler için bir buluşma noktası olacak. 7’inci salonda  organize edilen bu alanda otomotiv ana sanayi sektöründe  bulunan  tedarikçiler ve yeni girişimciler ,alternatif sürüş sistemleri, otonom sürüşü, geleceğin filo yönetimi, akıllı şarj istasyonları, data yönetimi ve  alternatif yakıt teknolojileri konusundaki çalışmalarını sergileyecek. Uzaktan bakım, telediagnostik,  pil ve akü alanındaki  heyecan verici teknolojik gelişmeler tartışılacak ve  sunumlara yer verilecek.  

Automechanika Istanbul , otomotiv endüstrisindeki yenilikleri 4 gün boyunca ziyaretçileriyle buluşturacak. Fuar, 6-9 Nisan tarihleri arasında saat 10:0 ile 18:00 arasında ziyaret edilebilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diğer Haberler