Tarih : 06.02.2017 - 10:28

İTO'dan New York'ta Bir İlk

Dünyanın en büyük ev dekorasyonu, hediyelik eşya ve el sanatları fuarlarından NY NOW, tam gün etkinlikleriyle New Yorklulara kapılarını açtı. Bu sene İstanbul Ticaret Odası (İTO), bir ilki gerçekleştirerek milli katılım desteğiyle altı Türk şirketine fuarda stant açtı. Stantlar, Türk tekstilinin nadide ürünlerini sergilemekle birlikte ülke tanıtımına da katkıda bulunmayı amaçlıyor. 

 

İTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hasan Erkesim, kuruma üye şirketlerin ihracat yetkinliklerini artırmak için yılda 25 uluslararası fuara katılım gerçekleştirdiklerini ve bundan faydalı sonuçlar elde ettiklerini aktardı.

 

Erkesim, "Amerika bildiğiniz gibi hükümetimizin ticarette hedef ülkeler arasına koyduğu bir ülke. Gerçekten çok büyük bir pazar. Bu pazarda biz de firmalarımızla birlikte onların gayretlerine önderlik yapacak şekilde yer almaya çalışacağız." diye konuştu.

 

Erkesim, Amerika'da benzer etkinliklere gelecekte daha çok sayıda İTO üyesinin katılacağını, ürün çeşitlendirme yöntemiyle Türk ürünlerinin daha güçlü biçimde tanıtılacağını belirtti.

 

Türk stantlarının, 78 bin metrekarelik devasa fuar alanına yayılmış muadillerinden daha yüksek duvarlara sahip olması, Türkiye'nin marka değerini artırmaya yönelik "Gücünü ve Potansiyelini Keşfet" kampanyasını yansıtan tasarımı dikkat çekti.

 

Küçük bir Türk mahallesi görünümündeki stant alanında yer tutan Majestik, Sanko Havlu, Lalay, Allmode, Colorlights ve Teksim firmaları, Amerika'da Türk malı ürünler denince akla ilk gelen havlu, bornoz, peştemal, kilim ve dekoratif avize gibi ürünlerini Amerikalı tüketicinin beğenisine sunuyor.

 

Fuara bireysel olarak ikinci kez katılan Bursa merkezli Ofer tekstil firmasının sahibi Ömer Faruk Eldemir, Amerika'nın ihracat için büyük potansiyel barındırdığını söyledi.

 

Eldemir, "Amerika pazarı, firmaları ülkeleri büyüten bir pazar. Çin, Japonya, Kore... birçok ülke Amerika pazarına girerek büyüdü. O yüzden ben Türkiye için ekonomik olarak çıkış yolunun Amerika pazarı olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

 

Türk tekstil ürününün kalitesiyle bilindiğini, bu sebeple Hindistan veya Çin malı bir ürünün iki ya da üç katı fiyata satıldığında müşterinin bunu yadırgamadığını anlatan Eldemir, "Türk ürünlerine karşı burada pozitif bir algı var" ifadelerini kullandı.

 

Fuar köklü firmalara ev sahipliği yapıyor

 

Yılda iki kez yapılan NY NOW fuarı, yeni markaların yanı sıra uzun süredir devam eden köklü firmalara da ev sahipliği yapıyor. Fuarda yer alan firmaların ürün gamları büyük ölçüde benzer olsa da ürünleri imal etmede kullanılan malzeme yenilikçi el işçiliğini gözler önüne seriyor.

 

Binlerce kişinin ziyaret etmesi beklenen fuar, 2 bin 400'den fazla markanın on binlerce ürününe Manhattan'da bulunan Javits Kongre Merkezi'nde ev sahipliği yapıyor. Jüri değerlendirmesi sonucu en başarılı bulunan ürünler için birtakım ödüller ilan eden NY NOW fuarı, Çarşamba gününe kadar devam edecek.

 

Kaynak: Haber7.com

Diğer Haberler