Tarih : 23.07.2020 - 03:21

TURİZM BAKANI ERSOY’ DAN DESTEK SÖZÜ !

Kısa adı MICE veya Meetings-(Toplantı), Incentives-(Gezi), Congress-(Kongre), Events & Exhibitions (Fuar ve Sergi) sektörlerinin çatı kuruluşları 17 dernekten oluşan platformu temsilen I-MICE başkanı Hüseyin Kurt ve beraberindeki heyet Turizm Bakanı Mehmet ERSOY’ a ziyarette bulunarak destek istedi. Hüseyin KURT, Bakan Ersoy'la görüşmelerinde MICE sektörünün ekonomik, endüstriyel büyüklüğü, şehir ve yerel ekonomilere olan katkısı, hizmet verdiği misafir profilinin bıraktığı gelir ve tanıtıma olan faydalarını paylaştıklarını ifade etti.

 

Kurt görüşme sonrası şu ifadeleri kullandı:

 

" 2015 yılına kadar ülkemiz ve güzide şehrimiz İstanbul’un Uluslararası kongre, toplantı, fuar ve etkinlik sıralamasında ülke bazında 18. Şehir bazında ise 8. sıralardayken 2015 yılı itibariyle ülke olarak yaşadığımız talihsiz olaylarda en ağır darbeyi alan sektörlerin başında geldiği, toparlanamadığı ve maalesef yine sıralamalarda 2017 yılına gelindiğinde ise ülke olarak 49. Sıraya, şehir sıralamasında ise 133. Sıraya gerilediği bilgisini üzülerek aktardık.

 

Tüm bu süreçte; uluslararası kongre, toplantı, festival, spor organizasyonu, etkinlik ve fuarları büyük ölçüde kaybettiğimizi ve pazarın maalesef ulusala sıkıştığını, ulusal pazarda artan rekabetle birlikte, uzayan vadeler, oldukça küçük kar marjları ve sektörün aldığı yaralarla, oldukça güç bir süreç yönetimi içerisinde kendisini bulduğunu ifade ettik. Sayın Bakanımız’ın direktifleri doğrultusunda bir regulasyon sürecinin sektörün geleceği adına elzem olduğu tarafımızca aktarılmıştır. Sayın Bakanımız, yurt dışındaki olası örnekleri de inceleyerek taslak çalışma hazırlamamız hususunda talimat vermiştir.

 

Kongre, toplantı, etkinlik, ve teşvik organizasyonları tarafında bir kapanmanın söz konusu olmamakla birlikte maalesef kurumsal hayatta ve misafirlerimiz tarafında kapalı ve/veya organizasyon yapılamaz gibi algılandığını, bu tarafta başta söylem sonrasında genelge/yönerge desteği ile adım atılmaması durumunda Eylül ayı itibariyle sektörde ciddi mağduriyet olacağı bilgisini aktardık. Özellikle geçmiş senelerden aldığımız yaraları sarmakta güçlük çekerken pandemi kaynaklı bu krizde Eylül ayı itibariyle sektörün açılmaması ve/veya açılamaması durumunda sektörün yok olma ve uluslararası arenada rekabet etme gücünü kaybedeceği bilgisini arz ettik.

 

Aynı zamanda deniz, kum, güneş turizminde istenilen turizm hareketinin beklendiği ölçüde gerçekleşemeyeceği, özellikle Almanya başta olmak üzere AB ülkeleri tarafında tamamen ekonomik ve siyasi nedenlerle açılamayan kapıların mass turizm tarafında ekonomimize istenilen katkıyı yapamadığı aşikar olup, MICE segmenti olarak Eylül ayı itibariyle ekonominin çarklarını çalıştırmak ve ilgili katkıyı sağlamak adına tüm önlem ve tedbirlerle ilgili sektörler olarak hazır olduğumuz bilgisini arz ettik.

 

Sayın Bakanımız’ dan toplantı, motivasyon organizasyonları, kongreler, etkinlik ve fuarların bir an önce başlayabilmesi hususunda öncü olmasını, yapacağı açıklama ve demeçlerde konuya değinmesini talep ettik.

 

Sayın Bakanımız, konuyla ilgili ilgili toplantıda hazır bulunan Genel Müdür Sn. Timuçin Güler’e talimatlarını vermekle birlikte “ kendisinin de bundan sonraki konuşmalarında dile getireceği “ bilgisini paylaşmıştır.

 

Kısa çalışma ödeneğinin (KÇÖ) minimumda yıl sonuna kadar sektörümüze soluk aldıracağını bu sebeple uzatılmasının sektör tarafından hassasiyetle beklendiği bilgisini aktardık. Sayın Bakanımız, (Uzatılması hususunda beyan paylaştığını) dile getirdi.”

 

MICEveya Meetings (Toplantı), Incentives (Gezi), Congress (Kongre), Events&Exhibitions (Fuar ve Sergi) sektörlerinin çatı kuruluşları 17 derneğin alfabetik sıra ile isimleri aşağıda bildirilmiştir;

 

AFYAD                  Avrasya Fuar Yapımcıları Derneği

 

BOYD                    Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği

 

DPİD                     Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği

 

FSTD                     Fuar Stand Tedarikçileri Derneği

 

I-MICE                   Uluslararası Mice Endüstrisi Derneği    

 

INTHA                   Uluslararası Otelciler Derneği

 

İSTAV                    İstanbul Sanat Tanıtım Araştırma Vakfı

 

MPI                       Uluslararası Toplantı Profesyonelleri

 

PCO                       Profesyonel Kongre Organizatörleri Sivil İnisiyatifi

 

SITE                       Türkiye Motivasyon Etkinlikleri Turizmi Yöneticileri Derneği

 

SSTD                      Sergileme ve Stand Tasarımcıları Derneği

 

TETSED                  Tüm Etkinlik Teknolojileri Sektörü Derneği

 

TKTD                      Türkiye Konferans Tercümanları Derneği

 

TUED                      Türkiye Uluslararası Etkinlikler Derneği

 

UFYD                      Uluslararası Fuar Yapımcıları Derneği

 

YEKON                    Yaratıcı Endüstriler Konseyi Derneği

 

YEPUD                    Yaratıcı Etkinlikler Planlama ve Uygulama Derneği

 

 

Diğer Haberler