Tarih : 12.02.2021 - 03:30

FUARCILIĞIN SORUNLARI VALİLİĞİN GÜNDEMİNDE

Fuar, Kongre, Toplantı ve Etkinlik sektörlerini temsil eden 17 Dernek ve 1 Platformdan oluşan heyet, turizmden sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı Özlem Bozkurt Gevrek’ i makamında ziyaret ederek devam eden pandemi ile kaotik noktaya gelen sorunlarını istişare etme imkanı buldu. Tüm sektörlerin paydaşlarını büyük bir dikkatle dinleyen Özlem Bozkurt Gevrek, sorunların tesbitinden öte, Valilik olarak atılabilecek tüm adımlara öncülük edecekleri sözünü vererek moral verdi. Tanışma ile başlayıp sıcak bir sohbet ortamında gelişen toplantının sonunda tüm sektör temsilcilerine direkt iletişim numarasını veren turizmden sorumlu Vali Yardımcısı, bundan böyle her sektörle birebir iletişimde olmak istediğini belirterek başlangıç olarak en acil konuları dinleyip notlar aldı. İstanbul’ da bulunan 893 otelin tamamının Güvenli Turizm Sertifikası sahibi olduğunu anlatan GEVREK, bu durumun etkinlik ve fuar sektörlerinin ziyaretçileri açısından önemli bir avantaj olduğunu, bu sertifikayı alan otellerin hiçbirinde COVID açısından bir sıkıntı rapor edilmediğini vurguladı.

 

17 Dernek arasında fuarcılık sektörünü, UFYD (Uluslararası Fuar Yapımcıları Derneği) adına Yönetim Kurulu Üyesi Ümit VURAL, SSTD (Sergileme ve Stand Tasarımcıları Derneği) adına Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Saim BOZDEMİR temsil etti. Toplantıda söz alan Ümit VURAL, Güvenli Turizm Sertifikasına İstanbul' daki tüm Otellerin sahip olmasını çok önemsediklerini, fakat fuarcılık yapan pek çok organizatörün bu konudan haberinin bile olmayabileceğini söyleyerek, güvenlik duygusunun uçağa binmekten fuar alanına gelene kadar tüm katmanlarda oluşmasını sağlayacak bir kampanyaya öncülük edilmesini umduklarını ifade etti. SSTD yi temsilen söz alan Saim BOZDEMİR ise İstanbul' un kültür turizmi için olduğu kadar, fuar ve kongreler için gelerek yüklü döviz bırakan turistlere de ev sahipliği yaptığını söyledi. 2020 yılının kayıp yıl olarak tarihe geçtiğini belirten BOZDEMİR, 2021 yılının da kaybedilme ihtimalinin, fuar stant dekorasyon sektörünün nitelikli personeli ile birlikte yok olma tehlikesini beraberinde getireceğini anlattı. Çoğunlukla küçük atölyelerden oluşan üye firmalarının, aldığı destekler ve kendi imkanlarını kullanarak kurumsal kimliklerini muhafaza etmeye çalıştıklarını belirten BOZDEMİR, fuar alanlarında pandemi şartlarında dahi güvenle sergi açılabilecek tedbirleri almaya hazır olduklarını belirtti. 

 

MICE sektörü adına konuşan Hüseyin Kurt ise; gezi olayları ile başlayan, darbe süreci ve terör olayları ile devam eden olumsuzlukların atlatılması aşamasında iken pandeminin gelmesi ile çok zor bir sürece girdiklerini, Avrupa’ daki rakipleri kadar maddi destek alamadıkları için pandemi sonrasındaki dönemde pazar kaybına uğramalarının kaçınılmaz olduğunu örneklerle anlattı.

 

Yaklaşık 2 saat süren toplantı toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

FUARCILIĞIN SORUNLARI VALİLİĞİN GÜNDEMİNDE FUARCILIĞIN SORUNLARI VALİLİĞİN GÜNDEMİNDE FUARCILIĞIN SORUNLARI VALİLİĞİN GÜNDEMİNDE FUARCILIĞIN SORUNLARI VALİLİĞİN GÜNDEMİNDE FUARCILIĞIN SORUNLARI VALİLİĞİN GÜNDEMİNDE

Diğer Haberler